PAST ASPA AWARD WINNERS

 
 

WALTER J. LEMKE AWARD

For exemplary service to scholastic journalism in Arkansas

Dr. Bill Downs
Ouachita Baptist University
1997

Beth Shull
Little Rock, Ark.
1997

Susan Colyer, MJE
Fort Smith Southside High School
1998

Dr. Bruce Plopper
University of Arkansas at Little Rock
1998

Brandy Roberts
Bald Knob High School
2004

John R. Schirmer
Nashville Leader
2007

Dr. Jack Zibluck
Arkansas State University
2008

Joey Cole
Pulaski Technical College
2009

Diana Kolman
Rogers High School
2010

Steve & Sherry Loibner
Benton, Ark.
2011

C. Bruce Watterson
Columbia Scholastic Press Association
2012

Allen Loibner-Waitkus, MJE
ASPA Executive Director
2014

Margaret Sorrows, CJE
Bryant High School
2014

Stephanie Emerson, MJE
Wynne High School
2015

Jennifer Freeman, CJE
North Little Rock, Ark.
2017


 
 
 
 

Adviser of the year

1972—Ferrel Ervin, Fayetteville High School
1973—Mary Nell Turner, Hope High School
1974—Tom Oliver, FS Southside High School
1975—Julia Ann McGehee, Parkview High School
1976—Bruce Watterson, NLR Ole Main High School
1977—Kathy Beaumont, Faytteville High School
1978—Beverly Billingsly, McClellan High School
1979—Frances Cagle, Malvern High School
1980—Susie Roberts, McClellan High School
1981—John Cutsinger, Van Buren High School
1982—Gail Hopkins, North Little Rock High School
1983—Lori Pierce, Chaffin Junior High School
1984—Margaret Sorrows, Mills High School
1985—Randy Lindsey, Mena High School
1986—Dixie Martin, Sylvan Hills High School
1987—Julie Harrod, Springdale High School
1988—Tom Oliver, FS Southside High School
1989—Jeff Root, Arkadelphia High School
1990—Lori Norin, FS Southside High School
1991—Mary Nell Sparks, Gosnell High School
1992—Lana Hampton, Booneville High School
1993—Rhonda Bruso, Greenwood High School
1994—Susan Colyer, FS Southside High School
1995—Stephanie Emerson, Wynne High School
1996—Phillis Anderson, Hall High School
1997—Susan Akins, Fayettville High School
1998—Jennifer Garner, Lakeside High School
& Diana Kolman, Rogers High School
1999—Jan Tuttle, Russellville High School
2000—Mary V. Green, Joe T. Robinson High School
2001—Stephanie Emerson, Wynne High School
2002—Allen Loibner-Waitkus, Sylvan Hills High School
2003—Tammy Shaw, Bauxite High School
2004—Bobbie Coleman, Searcy High School
& Connye Holden, Searcy High School
2005—Velma Reed, Bentonville High School
2006—Erin Radke, Distance Education Center
2007—Susan Garner, LR Central High School
2008—Anita Stafford, Camden Fairview High School
2009—Geniece Yates, Fayetteville High School
& Jacki Romey, Searcy High School
2010—Peggy James, Fayetteville High School
2011—Judy Jones, Nashville High School
2012—Trent Jones, Har-Ber High School
& Jeani Johnson, Conway High School
2013—Tracey Yates Thompson, Buffalo Island Central
2014—Tonia Weatherford, Sylvan Hills High School
2015—Travis Sherman, Har-Ber High School
2016—Karen Henry, Haas Hall Academy
2017—Bryan Allen, Fayetteville High School
& Lesley Allen, Fayetteville High School

 
 

 

Administrator of the year

1971—Earl Farnsworth, FS Northside High School
1972—Elbert Kizzia, Hazen High School
1973—Charles Lance, LR Central High School
1974—Leonard Spitzer, Parkview High School
1975—James Tate, Van Buren High School
1976—Paul Fair, Little Rock Public Schools
1977—Raymond Burnett, NLR Ole Main High School
1978—Mike Brow, Magnet Cove High School
1979—Billy Mitchell, Van Buren High School
1980—Harold Clemmons, Rivercrest High School
1981—John Butler, Benton High School
1982—Bruce Jones, Bentonville High School
1983—Lynn Nix, Nettleton High School
1984—Sister Richard Mary Burke, Mt. St. Mary Academy
1985—Stanley Cheshier, Crossett High School
1986—Wayne Haver, FS Southside High School
1987—Jack Hansen, Sheridan High School
1988—Dennis Horn, Nashville High School
1989—Darrell Smith, Wynne High School
1990—Sheridan Kirksey, Mountain Home High School
1991—Steve Fulmer, Conway High School
1992—Oscar Collins, Forrest City High School
1993—Danny Spadoni, Bryant High School
1994—Webster Watts, Booneville High School
1995—Johnny Tyler, Conway High School
1996—Dr. William King, Rogers High School
1997—Dick Hefner, Greene County Tech
1998—Wesley White, Russellville High School
2000—Jesse Bergeron, Yellville Summitt High School
2001—Wayne Haver, FS Southside High School
2002—Jerry Valentine, Alma High School
2003—Carl Easley, Wynne High School
2004—Bill Barnes, Mills University Studies High School
2005—Bill Stringer, Rogers High School
2006—Ron Wilson, Newport High School
2007—Jeff Wylie, Woodlawn High School
2008—Dr. Jim Johnson, Rogers Public Schools
2009—Randy Rutherford, Bryant High School
2010—Randy Rose, Buffalo Island Central
& Dr. Kima Stewart, Buffalo Island Central
2011—Claude Smith, Searcy High School
2012—Sheila Jacobs, Russellville High School
2013—Dr. Benny Gooden, Fort Smith Public Schools
& Margaret Roginson, Atkins High School
2014—Dr. Nancy Rouseau, LR Central High School
2015—Dr. Jim Rollins, Springdale Public Schools
2016—Steve Straessle, Catholic High School
2017—Steven Hovis, Brookland High School